Логотип сайту

5 звичок креативних та ефективних людей - поради для усіх

Коли ви збираєтеся напрацювати новий навик, добре б спочатку вибрати рольову модель — людини, яка володіє цікавими для вас якостями, чий приклад буде вас надихати.Арт Маркман
Доктор наук, професор психології в університеті Техасу, Остин, США. Автор книг про розвиток лідерських навичок, мотивації і продуктивному мисленні.

Доктор Арт Маркман протягом 10 років проводив дослідження креативності. І за цей час зібрав значну колекцію історій і прикладів, які надихнули його на розроблення методу щодо поліпшення власних творчих здібностей. Люди, за якими він спостерігав, вміють на практиці вирішувати завдання нестандартними способами. Перед вами п'ять корисних звичок, якими володіють креативні люди.1. Вивчати справу до найдрібніших деталей


Багато людей бояться, що надмірна завантаженість деталями вб'є їх творчі пориви, а занадто великий обсяг відомостей створить греблю на шляху вільного творчості або що нові ідеї не зможуть пробитися з-під шару рутини.


Креативні люди заглиблюються в деталі тих завдань, які потрібно вирішити. Коли Фіона Фейрхерст разом зі своєю командою в компанії Speedo займалася розробкою костюма для плавання, який допоміг би плавцям поліпшити результати, вона розглядала всі можливі способи зменшити силу тертя. У підсумку на конструкцію матеріалу вплинули багато джерел: від особливостей будови акулячої шкіри до досвіду використання тягнуться матеріалів, що зменшують м'язові вібрації.


Швейцарський інженер Жорж де Местраль помітив, що на кожній прогулянці до вовни його собаки прилипає репей. Він вивчив репьи під мікроскопом і виявив, що їх так складно витягнути з-за дрібних гачків, які чіпляються за спутанную шерсть. Він застосував відкритий принцип, створив штучні аналоги гачків і вовни — так з'явилася застібка-липучка.


2. Не боятися рутини


Поширений романтичний образ генія: змучений творчими муками чоловік, який скажено працює в пориві натхнення, а в перервах між відвідинами музи страждає і займається саморуйнуванням. У реальності більшість креативних людей набагато краще дружать з дисципліною. Вони сприймають творчість як роботу, тому постійно працюють.


Класичний приклад творця такого типу — Стівен Кінг. Якщо постаратися уявити, який результат повинен вийти у страждає генія, то книги Кінга можна використовувати як зразок. Але сам він неодноразово говорив про найважливішу роль рутини. Він пише щоранку. За словами Кінга, для творчості рутина так само важлива, як для сну.


Колись сидіти і чекати появи музи — потрібно працювати, щоб вона заглянула на вогник.


Читайте: 5 найпоширеніших ментальних помилок, які віддаляють вас від прийняття правильних рішень


3. Розуміти, що важливо все


Питання, що студенти часто задають викладачам: «А це буде на іспиті?». Правильна відповідь на нього: «Так. Але, можливо, це буде інший іспит». Не можна вгадати, з якого джерела з'явиться матеріал для відмінної ідеї. Історії найцікавіших винаходів відрізняються неймовірними поворотами сюжету, але зрозуміти, який крок призвів до результату, ми можемо, тільки озираючись назад.


Наприклад, Джеймс Дайсон винайшов новий тип пилососа, спираючись на знання про роботу циклонних установок, які очищали повітря на лісопилках. Коли Дайсон з простої цікавості вивчав особливості роботи лісопереробних підприємств, він і уявити не міг, що знайдена інформація принесе йому мільйони прибутку.


Ключ до креативності — прагнення до знань, і неважливо, здаються вони зараз корисними чи ні.


Іноді ми думаємо, що заздалегідь можемо оцінити, що нам знадобиться, а що виявиться марною тратою часу і сил. Креативні люди завжди доповнюють базу знань, тому вони готові до будь-яких можливостей, які з'являються в будь-який момент.


4. Враховувати час і обстановку


По-справжньому успішні творчі починання — вимоги часу. Це означає, що креативні люди повинні розуміти не тільки технічні аспекти своєї роботи, але і оцінювати навколишню обстановку.


Подивимося уважно на Майлса Девіса, американського джазового музиканта, трубача. Його музичні смаки сформовані в епоху бипопа. Бипоп відзначався швидким потоком чітко зіграних нот, які звучать одночасно з швидкою зміною акордів. Девіс йшов в іншому напрямку ще з кінця 40-х років, але тільки за десятиліття світ був готовий прийняти звучання таких альбомів, як Birth Of The Cool і Kind Of Blue, які справили величезний вплив на слухачів і інших музикантів.


В кінці 60-х Девіс знову повторив спробу опору контексту, коли випустив ф'южн-платівку Bitches Brew. Успіх полягав у відмінному розумінні системи, на тлі якої створювалися і слухалися ці твори.


З точки зору інновацій у техніці роль системи відмінно розумів Стів Джобс. iPod не був першим плеєром на ринку, але Джобс в подробицях вивчив потреби користувачів і продумав, в яких ситуаціях буде використаний iPod. Увага до навколишнього обстановці призвело до створення сервісу iTunes, і плеєр перетворився в пристрій plug-and-play.


5. Знати, коли потрібно капітулювати


Якщо багато читати про життя творчих людей, з'являється ризик ідеалізувати наполегливість у досягненні цілей. Дайсон не тільки зумів почерпнути натхнення у віддалених джерелах, але і провів роки, працюючи над прототипом свого пилососа.


Небезпечно думати, що креативні люди працюють над кожною ідеєю до переможного кінця, поки не побачать її втілення. В економіці є поняття «неокупні капіталовкладення» — це час, гроші та енергія, які вже були вкладені в проект. Не можна допускати, щоб ці витрати надавали надмірний вплив на вибір. Проект не запрацює тільки тому, що ви вже віддали їй багато сил і коштів. Потрібно оцінювати проекти за того, наскільки вони можуть досягти успіху, незалежно від витрачених ресурсів.


Річард Нисбетт, професор психології Мічиганського університету разом з колегами вивчав роботу успішних творчих людей (наприклад, академіків, провідних актуальні розробки у своїх галузях). У тривалій перспективі найбільш успішними виявлялися ті, хто зміг відмовитися від безнадійних проектів, незважаючи на серйозні витрати.


Треба вчасно визнавати поразку і переходити до наступного завдання.


Читайте: 20 ознак того, що ви процвітаєте в житті, навіть якщо самі не відчуваєте цього

Додати коментар
Ім'я:*
Пошук по сайту