Логотип сайту

Як визначити причастя?

Как определить причастие?

Є в морфології теми, найбільш складні для сприйняття. Дві з них стосуються двох особливих форм дієслова - причастя і дієприслівники. Що таке причастя? Мовознавці досі сперечаються. Одні кажуть, що це форма дієслова, позначає ознаку предмета, що здійснює дію. Інші схильні вважати, що причастя легко можна віднести до самостійної частини мови. Мають рацію і ті, і інші.

Як визначити причастя? Орієнтуватися необхідно на наявність морфологічних ознак. Якщо у слова є ознаки дієслова і прикметника, значить, перед нами описувана частина мови.

Ознаки дієслова

Від дієслова причастя успадкувало вид, категорію перехідності, зворотність, час і заставу.

 • Знати - знає (несов. вид).
 • Дізнатися - дізнався (соверш. вид).
 • Слухаю музику (гл сущ. у В. п) - слухає музику (перехідне причастя).
 • Посміхатися - усміхнений (зворотний причастя).
 • Час і заставу у дієприкметників

  У російській мові є два виду дієприкметників: дійсне і страдательное. Багато не знають, як визначити дійсне причастя. Дійсний заставу причастя означає ознаку предмета, який сам вчиняє дію. Падаюча книга - книга, яка падає, вона сама вчиняє цю дію.

  Утворюються дійсні причастя теперішнього часу від основи дієслова недоконаного виду за допомогою суфіксів-ущ-, -ющ-; -ащ-, -ящ. Вибір позначених суфіксів залежить від дієвідміни дієслів. Гуркотіти (що робити?) - гуркочуть (I спр) - голосний. Будувати (що робити?) - будують (II спр) - будує.

  Дійсні причастя минулого часу утворюються від дієслів досконалого й недосконалого часу за допомогою суфіксів-вш-, -ш-. Налагодити - налагодив. Затіяти - який затіяв. Везти - віз.

  А як визначити страдательное причастя? Пасивний заставу причастя означає ознаку предмета, який випробовує дію на собі. Читана книга - книга кимось читається.

  Страдательные дієприкметники теперішнього часу утворюються від перехідних дієслів недоконаного виду за допомогою суфіксів-ом-, -ем-, -им-. Вибір суфіксів знову залежить від дієвідміни дієслова. Відновлюють ( I спр.) - відновлюваний. Бачать ( II спр.) - видимий.

  Для утворення пасивних дієприкметників минулого часу використовуються суфікси -нн-, -енн-, -т-. Розповісти - розказаний, переконувати - переконаний, найняти - найнятий.

  Ознаки прикметника

  У реченні дієприкметник, як і прикметник, тісно пов'язане з іменником способом узгодження. Тобто причастя має той самий рід, число і відмінок, що і слово, від якого воно залежне. Подивіться на приклад:

  Садівник обережно ходив між квітучими кущами троянд (кущами - м. р., мн.год., Тв. п. квітучими - м. р., мн.год., Тв.п.)

  Причастя і віддієслівна прикметник

  Як відрізнити дієприкметник від прикметника? У російській мові віддієслівні прикметники дуже схожі на причастя. Але у них є ряд серйозних відмінностей.

 • Віддієслівні прикметники утворюються від дієслів досконалого й недосконалого виду: кип'ячене молоко - (що робити?) кип'ятити; відчайдушний вчинок - (що зробити?) зневіритися. Головна відмінність в тому, що причастя означає тимчасовий ознака, пов'язаний з дією предмета (заварений чай). А віддієслівна прикметник позначає постійний ознака предмета (Вона була вихована і освічена).
 • У віддієслівних прикметників немає залежних слів, у дієприкметників вони можуть бути: Хворому поставили діагноз «розсіяний склероз» (слово «розсіяний - прикметник). Викликав моторошне відчуття відчайдушної порожнечі прах, розсіяний над водами Босфору (розсіяний над чим? - водами Босфору) - причастя.
 • Додати коментар
  Ім'я:*
  Пошук по сайту