Логотип сайту

Що таке дошка?

Что такое доска?

Зараз на ринку представлена величезна кількість будівельних матеріалів, у яких легко заплутатися. Одним з найбільш універсальних є дошка. Але навіть вона може бути дуже різною, як за розміром, так за призначенням та походженням. Ми підготували для вас статтю, яка зможе відповісти на ваші запитання, що таке дошка і де її застосовують.

Дошкою називають будівельний матеріал, який виготовляється з брусів або колод шляхом їх поздовжнього розрізування. Товщина стандартних дощок не перевищує 10 см, хоча існують дошки подвійної товщини.

Технологія виготовлення дощок

Сам процес виготовлення дощок досить простий. Залежно від особливостей розпилу розрізняють 3 типи виробництва:

 • пиляння колоди «вразвал» - за допомогою стрічкової пили, пилорами, многопильного верстата колода за один підхід розпилюється на кілька дощок. Отримані дошки називають необрізами.
 • пиляння колоди «з брусовкой» - в цьому випадку в кінцевому підсумку виходить два продукту. Під час першої установки з боків випилюється кілька бічних дощок. З решти серцевинного бруса за другий підхід отримують при розпилюванні бічні необрізні дошки обрізні.
 • пиляння на фрезерно-пильном верстаті - завдяки цій технології можна за час одного підходу отримати відразу обрізані дошки.
 • При необхідності необрізні дошки можна перетворити в обрізні. Для цього перші необхідно обробити з допомогою круглопильного, прирезного однопильного або многопильного верстата.

  Види дощок і їх застосування

  Дошки бувають наступних видів:

 • необрізні;
 • обрізні;
 • вагонка;
 • статева дошка.
 • Необрізна дошка

  Необрізна дошка - це пиломатеріал, який виходить в результаті первинної обробки деревини. Крайки її не обпиляні або мають обзол (дефект кромки) у кількості, неприпустимому для обрізної дошки. Для цього типу дощок характерним є наявність кори на кромковой частини. Стандартна товщина таких дощок 2,5, 4, 5 см, а довжина - 6 м. Необрізні дошки найбільш бюджетні, але неестетичні. Тому їх використовують для лісів, обшивки, обрешітки даху, елементів несучих конструкцій, настилів, чорнових підлог.

  Обрізна дошка

  обрізна дошка - це дошка з перерізом у вигляді прямокутника, яка повністю опилена по краях. Обзол допускається в незначній кількості, яке регулюється стандартами якості. Для виготовлення обрізних дощок можуть застосовуватися різні породи дерев. У залежності від розміру, виду дерева, чистоти обробки обрізні дошки поділяються на кілька сортів. Параметри для цих показників прописані у ГОСТ 8486-86. Вартість дошки залежить від її сорту.

  Обрізні дошки можуть бути як стандартних розмірів (2,5, 4, 5 см х 6 м), так і випускатися за індивідуальним замовленням. Область застосування таких дощок залежить від сорту. Більш низькі сорти обрізних дощок задіють в тих же цілях, що і необрізні. Кращі сорти використовують для внутрішньої і зовнішньої обробки будинків, при будівництві дерев'яних будинків. А найвищі вимоги пред'являються до дощок, які йдуть на виробництво меблів.

  Вагонка

  Вагонка - це різновид струганих дощок, які мають єдиний профіль, пази і шпунт, що дозволяють їх стикувати в одній площині. Технологія виробництва цього типу дощок дещо відрізняється від стандартної наявністю ще одного етапу: шпунт, паз і закруглення лицьової сторони проводиться на фрезерному верстаті. Стандартні параметри вагонки - товщина 1,2 - 2,5 см, ширина - до 15 см, а довжина - до 6 м. У відповідності з ГОСТ 2695-83 розрізняють три сорти вагонки: А, В, С. Якщо цей матеріал відповідає вимогам міжнародного стандарту DIN 68-126, то таку вагонку називають «євровагонкою».

  В залежності від особливості форми виділяють наступні типи вагонки:

 • вагонка-панель - імітує струганий стіновий брус. Її перевага перед брусом полягає в ідеальній поверхні і не допуск розтріскування;
 • блок-хаус - імітує зруб з оциліндрованих колод. У цьому випадку лицьова сторона вагонки має випуклу форму;
 • американка - імітує укладання дошки внапуск. Така вагонка буде добре захищати стіну від впливу навколишнього середовища, що робить її популярним матеріалом для зовнішньої обробки.
 • Вагонка використовується як декоративний матеріал для внутрішньої і зовнішньої обробки. Для внутрішнього застосування її вологість повинна відповідати значенням 8-12 %, а для зовнішнього - 10-14 %. Завдяки наявності системи зчеплення при її правильному укладанні відсутні щілини, і створюється видимість цілісності конструкції.

  Підлогова дошка

  Якщо говорити про дошці для підлоги, то це дошка, яка використовується для настилу підлоги. На відміну від інших видів дощок вона повинна добре витримувати механічне навантаження, перепади температур і вологість. Товщина дошки лежить в межах 2,2-4 см, ширина - 8-13,5 см, довжина - 4-6 м. З порід дерев найчастіше використовують хвойні (ялина, сосна, модрина), рідше листяні (ясен, дуб, бук). Якщо дошки є шпунт, то її називають шпунтованої. Підлога з таких дощок без перепадів висот, рівна.

  Якщо вас цікавлять інші поняття на букву «Д», дізнатися про них можна в розділі Визначення.

  Інформацію про інших матеріалах для ремонту і зведення будівель ви знайдете в розділі Будівельні матеріали.

  Додати коментар
  Ім'я:*
  Пошук по сайту