Логотип сайту

Як виростити кристал купоросу?

Как вырастить кристалл из купороса?

Дивіться відео

Як виростити кристал купоросу?

Якщо ви хочете прищепити своїй дитині інтерес до природничих наук і попутно ознайомити його з основами хімії, запропонуйте дитині поставити який-небудь цікавий досвід, наприклад, зайнятися вирощуванням кристалів з насиченого розчину солі. Виростити з мідного купоросу красивий яскраво-синій кристал - справа зовсім нескладна, проте дуже довгий. Запасіться терпінням, вивчіть нашу інструкцію, придбайте необхідні реактиви і сміливо беріться за справу.

Як виростити великий кристал мідного купоросу

Необхідні матеріали та обладнання

 • Півкілограмова упаковка мідного купоросу. Мідний купорос використовують для захисту рослин від шкідників, у якості добрива і для обробки стін від цвілі. Тому знайти його можна в будівельних або господарських магазинах або в магазинах «Все для саду та городу».
 • Дистильована вода - літрова пляшка. Мідний купорос (у хімії він називається сульфат міді) - з'єднання дуже активний, тому розчиняти його слід в дистильованій воді. Водопровідна вода малопридатна для цього, так як в ній містяться домішки можуть вступати в реакцію з мідним купоросом. Дистильовану воду ви можете придбати в будь-якому магазині, що торгує автомобільними запчастинами.
 • Дві скляні банки: літрова і півлітрова.
 • Скляна паличка.
 • Гумові печатки.
 • Лійка і фільтрувальний папір.
 • Котушка міцних білих х/б ниток і дуже маленька плоска гудзичок.
 • Порядок роботи

 • Слід одягнути гумові рукавички і приготувати насичений розчин мідного купоросу. В принципі, можна точно розрахувати кількість сульфату сірки, яке потрібно розчинити в даному об'ємі води для одержання такого розчину. Для цього треба знати розчинність купоросу (при t 20*С вона дорівнює 36 г/100 мл) і помножити цей показник на обсяг використовуваної води. Але так як у вас в господарстві навряд чи знайдуться лабораторні ваги, ви можете вступити значно простіше - налийте в літрову банку приблизно 300 мл теплої води і насипте в неї склянку купоросу. Ретельно перемішайте скляною паличкою розчин і відкладіть банку в сторону на добу. За цей час ще кілька разів перемішуйте розчин.
 • На наступний день на пів-літрову банку встановіть лійку, вкладете в неї фільтрувальний папір (або шматочок вати) і потихеньку пропустіть через фільтр вчорашній розчин. Зливайте розчин з літрової банки повільно і обережно - на дні її залишаться undissolved надлишки купоросу.
 • Приберіть лійку, викиньте фільтрувальний папір. З приготованого таким способом насиченого розчину дрібні кристалики купоросу будуть випадати природним чином - досить опустити в банку кінчик нитки, і через кілька годин на ній з'являться перші маленькі сині кристали. Але ви ж хочете виростити справжній великий красивий кристал, тому для його отримання вам доведеться застосувати одну маленьку хитрість. Як перлина в раковині виростає навколо потрапила в неї піщинки, так і кристал в розчині повинен рости навколо якоїсь основи. В якості такої основи ви можете використовувати дрібний кристал купоросу (вирощений попередньо) або ж звичайну маленьку гудзик.
 • Прив'яжіть до кінця нитки гудзик або кристал, покладіть поперек горла банки скляну паличку (або олівець). Опустіть гудзик (або кристалик) банку таким чином, щоб вона опинилася в центрі розчину і не торкалася дна і стінок банки. Зафіксуйте другий вільний кінець нитки - просто прив'яжіть його до палички - поперечини. Накрийте всю цю конструкцію марлевою серветкою, щоб у банку не потрапляла пил, і поставте її подалі від харчових продуктів, домашніх тварин і маленьких дітей.
 • Час від часу знімайте банку, милуйтеся на зростаючий кристал і фільтруйте розчин.
 • Через місяць, коли кристал стане досить великим, вийміть його з розчину, обріжте ниточку, промийте і просушіть. При бажанні можете покрити кристал безбарвним лаком.
 • Про те, як виростити кристал зі звичайної кухонної солі, читайте в нашій статті " Як виростити кристал солі.

  Додати коментар
  Ім'я:*
  Пошук по сайту