Логотип сайту

Що навколо чого обертається?

Что вокруг чего вращается?

Дивіться відео

Що навколо чого обертається?

Довгий час вважалося, що Земля плоска. Потім виникло вчення про геоцентричній системі світу, згідно з якою Земля є круглою небесним тілом і центром всесвіту. Геліоцентрична система (модель) світу була запропонована польським астрономом Миколою Коперником ще в 16 столітті. Згідно цієї теорії Сонце, а не Земля є центром всесвіту. В сучасній астрономії геоцентрична система світу пояснює будову нашої Сонячної системи, де Земля й інші планети обертаються навколо Сонця.

Але це не єдине «обертальний рух» те, що відбувається в космосі. Щоб зрозуміти, що навколо чого обертається, пропонуємо вам розібратися в суті геліоцентричної системи світу та пристрої Сонячної системи.

Сонячна система

Сонячна система - це одна з численних зоряно-планетарних систем космосу. Це система, в якій знаходиться наша планета Земля. Сонце - зірка, яка є центром системи. Всі планети і їх супутники рухаються по кругових і еліптичних орбітах навколо цієї зірки.

Такий рух обумовлено законом відцентрової сили, яка утримує більш дрібні небесні тіла (планети) поруч з великим тілом (зіркою). У свою чергу супутники планет також рухаються навколо них згідно із законом відцентрової сили, а разом зі своїми планетами вони обертаються навколо Сонця. Крім того, і планети і їх супутники ще й обертаються навколо власної осі. Детальніше про обертання нашої планети ви можете прочитати в статтях Чому обертається Земля і Як обертається Земля.

Планети Сонячної системи

Всі планети нашої системи можна розділити на внутрішні і зовнішні. Цей поділ обумовлено ставленням до Землі планет. Внутрішні планети (їх дві: Меркурій і Венера) розташовані до Сонця ближче, ніж наша планета і обертаються навколо нього всередині Земної орбіти. Їх можна спостерігати тільки на малій відстані від Сонця. Інші планети обертаються навколо Сонця поза земної орбіти і видно на будь-яких відстанях.

По віддаленості від Сонця планети розташовані в наступному порядку:

 • Меркурій;
 • Венера;
 • Земля;
 • Марс;
 • Юпітер;
 • Сатурн;
 • Уран;
 • Нептун.
 • До останнього часу в склад планет Сонячної системи входив і Плутон. Проте згідно з останніми дослідженнями дане небесне тіло було класифіковано як карликова планета, що входить до групи малих планет нашої системи. Ще одна відома мала планета Сонячної системи - Церера. Вона знаходиться в поясі астероїдів.

  Планети обертаються навколо сонця і навколо власної осі. Час обороту планети навколо сонця становить 1 зоряний рік, а навколо власної осі - 1 зоряні добу. У кожної планети різна швидкість обертання як по орбіті, так і навколо осі. На деяких планетах добу тривають довше року.

  Супутники планет і пояс астероїдів

  У всіх планет Сонячної системи крім Венери і Меркурія є супутники. Це небесні тіла, які обертаються по своїх орбітах навколо планет. У Землі тільки один супутник - Місяць. В інших планет супутників більше. У Марса - 2, біля Нептуна - 14, в Урана - 27, у Сатурна - 62, у Юпітера - 67.

  Крім того, у таких планет, як Сатурн, Юпітер, Уран і Нептун є кільця - оперізують планети поясу, що складаються з крижаних часток, газу і пилу. І супутники, і частинки кілець обертаються навколо своїх планет, але разом з ними вони обертаються навколо сонця.

  Між Марсом і Юпітером пояс астероїдів - скупчення малих тіл Сонячної системи, що рухаються навколо Сонця по загальній орбіті. Деякі астероїди теж мають свої супутники, що обертаються навколо них.

  Сонце

  Сонце - це зірка, яка є центом Сонячної системи. Всі небесні тіла цієї системи (планети зі своїми супутниками, карликові (малі) планети, метеорити, астероїди з супутниками, комети, метеорити й космічний пил) обертаються навколо Сонця.

  Будучи центром Сонячної системи, Сонце теж не залишається нерухомим. Воно разом з усіма обертаються навколо нього тілами рухається по екліптиці навколо центру галактики, частиною якої воно є. Наша галактика називається Чумацький шлях і має форму диска. Так ось Сонце та інші зірки галактики обертаються навколо її ядра - центру. За час свого існування сонце зробило приблизно 30 обертів навколо галактики.

  В той же час відносно інших зірок Сонце залишається нерухомим, так як вони теж обертаються навколо центру галактики.

  Але і Чумацький шлях обертається навколо більш об'ємних космічних об'єктів, об'єднаних в групу під назвою Місцевий сверхскопление Діви.

  Так що все в космосі навколо чого-то так обертається. Місяць навколо Землі, а Земля навколо Сонця, чи Сонце навколо ядра галактики, і так далі. Ось така безперервна космічна круговерть. І ми з вами є частиною цієї круговерті.

  Додати коментар
  Ім'я:*
  Пошук по сайту