Логотип сайту

Що таке лінза?

Что такое линза?

Лінза є оптичної деталлю, яка виготовляється з прозорого матеріалу (оптичного скла або пластмаси) і має дві преломляющие поліровані поверхні (плоскі або сферичні). Вік найстарішої лінзи, знайдену археологами в Німруді, складає близько 3000 років.

Це говорить про те, що люди з дуже давніх часів цікавилися оптикою і намагалися створити з її допомогою різне оснащення, що допомагає в повсякденному житті. Римські військові за допомогою лінз добували вогонь в похідних умовах, а імператор Нерон використовував увігнутий смарагд як засіб від своєї короткозорості.

З часом оптика тісно інтегрувалася в медицину, що дозволило створювати такі пристрої для корекції зору, як окуляри, окуляри і контактні лінзи. Крім того, самі лінзи отримали широке поширення в різній високоточної техніки, яка дозволила докорінно змінити уявлення людини про навколишній його світі.

Що таке лінза, які вона має властивості і особливості?

Будь-яку лінзу в розрізі можна уявити, як дві поставлені один на одного призми. В залежності від того, якою стороною вони стикаються один з одним, буде відрізнятися і оптичне дію лінзи, а також її вид (опукла або вгнута).

Розглянемо, що таке лінза, більш докладно. Наприклад, якщо взяти шматок звичайного линзавіконного скла, грані якого паралельні, ми отримаємо зовсім незначне спотворення видимого зображення. Тобто, промінь світла, що входить в скло преломится, а після проходження другої грані і попадання в повітря поверне колишнє значення кута з невеликим зміщенням, яке залежить від товщини скла. Але якщо площини скла будуть знаходиться під кутом відносно один одного (наприклад, як у призмі), то промінь, незалежно від його кута, після попадання в даний скляне тіло буде відхилятися і вийде в його підставі. Це правило, що дозволяє управляти світловим потоком, що лежить в основі всіх лінз. Варто відзначити, що всі особливості лінз та оптичних приладів на їх основі, вивчає фізика.

Які існують види лінз у фізиці?

Існує тільки два основних види лінз: увігнуті і опуклі, також їх називають розсіюючими і збирають. Вони дозволяють розділити пучок світла або навпаки сконцентрувати його в одній точці на певному фокусній відстані.

Опукла лінза має тонкі краю і потовщений центр, завдяки чому в розрізі линзапредставляється як дві сполучені підставами призми. Ця особливість дозволяє збирати всі промені світла, що потрапляють під різними кутами, на одну точку в центрі. Саме такими пристосуваннями користувалися римляни для розпалювання вогню, оскільки сфокусовані промені сонячного світла дозволяли створити на невеликій ділянці легко воспламеняемого предмета дуже високу температуру.

Що стосується увігнутою (розсіює) лінзи, то її краю навпаки більш товсті, ніж середина. Її можна уявити, як дві призми, сполучені вершинами. Завдяки цьому всі промені, які потрапляють на таку лінзу, будуть розсіюватися від центру до країв. Більш детально про широкому розмаїтті лінз ви зможете дізнатися зі статті Які лінзи є.

В яких приладах і для чого використовуються лінзи?

З давніх пір люди знали, що таке лінза. Дана деталь використовувалася в перших окулярах, які з'явилися в 1280-х роках в Італії. Пізніше були створені підзорні труби, телескопи, біноклі та багато інших пристроїв, які складалися з безлічі різних лінз і дозволяли значно розширити можливості людського ока. На тих же принципах були побудовані і мікроскопи, які справили значний вплив на розвиток всієї науки в цілому.

Перші телевізори оснащувалися величезними лінзами, які збільшували зображення линзаз мініатюрних екранів і давали можливість більш детально розглянути картинку. Вся відео - і фототехніка, починаючи з самих перших пристроїв, оснащується лінзами. Вони встановлюються в об'єктив для того, щоб оператор або фотограф міг навести різкість або зробити наближення/віддалення зображення в кадрі.

Більшість сучасних мобільних телефонів мають камери з автофокусом, в яких використовуються мініатюрні лінзи, що дозволяють отримувати чіткі фотографії об'єктів, що перебувають у парі сантиметрів або в декількох кілометрах від об'єктиву пристрої.

Не варто забувати про сучасних космічних телескопах (таких, як Хаббл) і лабораторних мікроскопах, на яких також встановлені високоточні лінзи. Дані прилади дають людству можливість побачити те, що раніше було недоступне для нашого зору. Завдяки ним можна більш детально вивчити навколишній світ.

Що таке контактна лінза і навіщо вона потрібна?

Контактні лінзи - це невеликі прозорі лінзи виготовляються з м'яких або линзатвердих матеріалів, які призначені для безпосереднього носіння на оці в цілях корекції зору. Вони були розроблені ще Леонардо Да Вінчі в 1508 році, але виготовили їх лише в 1888 році. Спочатку лінзи вироблялися тільки з твердих матеріалів, але з часом були синтезовані нові полімери, які дозволили створити м'які лінзи, практично не відчутні при щоденному використанні.

Якщо ви хочете придбати контактні лінзи, тоді прочитайте статтю Як вибрати лінзи, щоб більше дізнатися про даному пристосуванні.

Додати коментар
Ім'я:*
Пошук по сайту