Логотип сайту

Що таке опорне слово?

Что такое опорное слово?

Твір: для одних - це можливість виразити себе, продемонструвати вміння висловити власну думку з певної проблеми. А для інших - одне з найскладніших типів шкільних завдань. Причин такого явища багато. Зупинимося на тому, як допомогти учням правильно писати твір, тим більше, що даний вид завдання є на ЄДІ і по російській мові, і по суспільствознавства. Так, і з літератури з 2015 року учні писатимуть екзаменаційний твір.

Перш за все, необхідно навчитися знаходити опорні слова в тексті, по якому пишеться твір. Що таке опорне слово? Його іноді ще називають «ключовим» словом у тексті.

Опорне слово в тексті

 • Це слово, яке позначає тему тексту. На питання: про що цей текст - можна відповісти одним словом. Воно-то і є опорним. Наприклад: батьківщина, природа, праця, спорт та інші. Визначивши це слово, тобто зрозумівши, яка основна думка тексту, легко почати твір, визначити, що конкретно потрібно буде доводити в ньому, які приклади привести в якості аргументів.
 • Опорні слова - це і декілька слів у тексті, які допомагають визначити не тільки його основну думку, але і послідовність міркувань. В даних опорних словах містяться основні думки микротем, на які ділиться будь-який текст. Твір по опорним словами буде відрізнятися логічністю і послідовністю викладу, що є основним критерієм для його оцінювання.
 • Наведемо приклад невеликого тексту, виділивши в ньому опорні слова микротемам.

  Приклад

  Текст "Батьківщина"

  «Батьківщина - це не тільки місце, де ми народилися, але і наша величезна країна - Росія.

  Як вона прекрасна, моя Батьківщина! Нескінченні її простори захоплюють своєю дивовижною красою. Багатонаціональна культура вражає різноманіттям і самобутністю. А які чудові люди живуть в моїй країні! Люди, які зробили її однією з наймогутніших країн світу, цивілізованим і розвиненою державою.

  Я люблю Росію, пишаюся її минулим, захоплююся цим і вірю в майбутнє. Росія - це моя батьківщина!»

  Розбір тексту

  Опорні слова, які може виділити учень, це: Батьківщина, ми народилися, Росія, прекрасна, простори, культура, люди, люблю, пишаюся. Опорні слова стануть складовою частиною аргументів учня, доводять його любов до Росії.

  Основне ключове, опорне слово в даному тексті - це патріотизм. Саме про нього, про патріотизм, про любов до Батьківщини, йдеться в даному тексті. Саме з цього опорного слова учень може почати твір, визначити проблему, над якою буде роздумувати, саме з опорою на ключове слово будуть наводитись аргументи і робитися висновки.

  Таким чином, уміння знаходити в тексті опорні слова допоможе вірно і грамотно написати твір на будь-яку тему.

  Як писати твір по опорним словами: рекомендації

 • Уважно прочитайте текст.
 • Дайте відповідь на питання: про що цей текст. Це буде основне, опорне слово, в якому міститься інформація про тему твору. Спираючись на це слово, визначте основну думку тексту: що хотів сказати автор у даному тексті?
 • Визначте в кожному абзаці опорні слова, тобто основні, головні, використовуючи які можна виділити микротемы тексту.
 • Розташуйте опорні слова в ланцюжок - це буде послідовність ваших думок.
 • Подумайте, що напишете про кожному слові з даної ланцюжка, які приклади приведете.
 • Напишіть висновок, в якому знову центральним зробіть опорне слово всього тексту.
 • Цікаву інформацію по темі можна знайти в статті нашого сайту Що таке слово.

  Додати коментар
  Ім'я:*
  Пошук по сайту