Логотип сайту

Як розрахувати пеню?

Как рассчитать пеню?

Пеня - це грошова сума, яку боржник зобов'язаний сплатити кредитору в разі невиконання або неналежного виконання ним своїх зобов'язань. Пеня нараховується у відсотках від суми фінансових зобов'язань, які організація або громадянин не виконали. Сума пені буде рости кожен день до тих пір, поки боржник не розрахується за рахунком.

Термін "пеня" походить від латинського слова "poena", що в перекладі на російську мову означає "покарання". Таким чином, пеня - це вид штрафних санкцій (покарань), що застосовуються до неплатників.

У даній статті ми розглянемо, як розраховується пеня, яка застосовується до громадян-неплатників податків. Але спочатку пропонуємо ознайомитися з інформацією про те, в яких випадках взагалі нараховується пеня за податками.

Коли нараховується пеня за податками

Податки - це обов'язкові платежі, які люди повинні перераховувати в державні або муніципальні бюджети різних рівнів. Більшість людей стикається з такими податками, як податок на майно, податок з власників транспортних засобів, земельний податок, прибутковий податок.

Сума податку нараховується за кожний податковий період (календарний рік). З 2015 року всі громадяни Російської Федерації повинні будуть сплачувати належні з них податки до 1 жовтня року, наступного за звітним. Наприклад, податок на майно за 2014 рік ми повинні будемо сплатити до 1 жовтня 2015 року.

Якщо ви не виконаєте свої зобов'язання перед державою до зазначеного терміну з наступного дня у відношенні вас буде нараховуватися пеня.

До неплатників можуть бути застосовані й інші види податкової відповідальності, наприклад, штрафи (20 і навіть 40 % від суми несплачених податків). Проте накладення штрафу не скасовує необхідність сплачувати пеню. Вона буде стягуватися в будь-якому випадку. Строк, протягом якого податкова інспекція може вимагати сплати пені з неплатника через суд, - 3 роки з дня встановленого терміну сплати податку.

Як розрахувати пеню за податками

Правила нарахування пені по податках затверджено статтею 75 Податкового Кодексу РФ. Основні з них:

 • пеня нараховується у відсотках до суми недоїмки. Процентна ставка для нарахування пені - одна трьохсота частину від ставки рефінансування, затверджена Центральним банком Російської Федерації на даний момент;
 • пеня нараховується за кожний календарний день прострочення платежу.
 • Якщо записати ці правила у вигляді формули, то вийде наступне:

 • П = СН * КД * 1/300 СР, де
 • П - розмір пені, СН - сума недоїмки по податку, КД - кількість календарних днів з дати кінцевого терміну сплати податку; СР - ставка рефінансування Центрального банку Росії.
 • Для прикладу розрахунку пені давайте розглянемо ситуацію, коли громадянин не платив транспортний податок протягом року. Припустимо, за 2012 рік громадянин повинен був заплатити 1 200 рублів в якості податку на транспортний засіб. Встановлений термін оплати транспортного податку за 2012 рік - не пізніше 1 листопада 2013 року. Податок громадянин заплатив 2 листопада 2014 року. Строк, протягом якого нараховувалася пеня - 365 днів. Ставка рефінансування Банку Росії, що діє з 14 вересня 2012 року - 8,5 %.

  Розрахуємо пеню, виходячи з наявних даних. Вийде:

 • П = 1 200 * 365 * 8,5% * 1/300 = 124,1 (рублів).
 • Як розрахувати пеню за частково оплачених податків

  Візьмемо інший приклад. В результаті продажу квартири, що знаходиться у власності менше трьох років, громадянин повинен був сплатити державі податок у розмірі 200 000 рублів. Квартира була продана в 2012 році. Сплатити податок потрібно було до 15 липня 2013 року. Продавець квартири вніс платіж в рахунок податку на доходи фізичних осіб 10 липня 2013 року, однак не заплатив 200 000 рублів, а 100 000. Решту суми він сплатив 16 липня 2014 року (тобто з запізненням на рік). Як йому буде нараховуватися пеня?

  У разі часткової оплати податку пеня буде нараховуватися не на повну суму податку, а на суму недоїмки, тобто в даному випадку на 100 000 рублів. Розрахуємо пеню повністю:

 • П = 100 000 *365 * 8,5% * 1/300 = 10 341,67 (рублів)
 • Розрахунок пені по податках онлайн

  Самостійний підрахунок пені з податків являє собою досить складну арифметичну операцію, яку потрібно проводити з допомогою калькулятора. Коли ви отримаєте підсумкову цифру пені, не можна бути впевненим, що ви домоглися правильного результату з першого разу. Для повної впевненості краще зробити всі підрахунки ще один раз і перевірити себе.

  Але для спрощення процедури підрахунку пені по податках розроблено чимало спеціальних інтернет-сервісів. Можна задати в пошуковій системі запит "Розрахувати пеню за податками", і пошукач запропонує вам багато таких сервісів. Перейдіть на один із запропонованих сайтів, наприклад, на спеціальний калькулятор сайту Клерк.Ру.

  Схема роботи всіх онлайн-калькуляторів пені приблизно однакова. Потрібно в спеціальне поле задати суму утворилася недоїмки за податками, а також вказати строк сплати податку і дату його фактичної сплати. Далі натиснути на кнопку "Розрахувати", і система виведе суму пені, що підлягає до оплати.

  Прочитайте також іншу статтю по цій темі - Як розрахувати пені по податках.

  Додати коментар
  Ім'я:*
  Пошук по сайту