Логотип сайту

Як визначити перехідність дієслова?

Как определить переходность глагола?

Дієслова - це самостійні частини мови, що означають дію предмета. Вони, як і будь-яка частина мови, мають постійні ознаки, тобто такі, які притаманні їм у будь-якій формі, як б слово не змінювали. Однією з таких властивостей є перехідність.

Що таке перехідність дієслова, як визначити перехідність непереходность дієслова, які засоби використовувати для цього?

Що таке перехідний дієслово?

Перехідні дієслова означають дію, яка спрямована на предмет, «переходить» на нього. Такі дієслова мають або можуть мати при собі слова, що стоять у знахідному відмінку без прийменника.

Слова при перехідних дієсловах можуть стояти і в родовому відмінку у двох випадках:

 • При позначенні частини цілого, наприклад: випити молока (легко замінити винительным падежем - випити молоко).
 • Якщо при дієслові є заперечення: не виконати завдання (теж легко замінити винительным падежем: не виконати завдання).
 • При визначенні перехідності дієслова можуть виникнути труднощі. Як визначити перехідність дієслова? Пропонуємо алгоритм, як це можна зробити.

  Алгоритм визначення перехідності дієслова

 • Знаходимо дієслово. Дивимося, чи є в реченні слова, до яких можна поставити питання знахідного відмінка (кого? що?), такі слова називаються прямими доповненнями. Якщо питання задаються і слова не мають приводу, то це перехідні дієслова. Пам'ятаємо, що ці доповнення виражаються іменниками або займенниками. Приклади: "Прочитав (що?) книги."; "Побачив (кого?) його".
 • Якщо немає при дієслові прямого доповнення, то все одно ставимо питання знахідного відмінка і намагаємося підібрати слово, яке відповідало б на ці питання. Вище говорилося про те, що перехідність - це постійний ознака. Значить, він буде властивий перехідного дієслова без доповнення. Наприклад: Говорив (що?) - легко підберемо слово (правду); "Помітив (кого?) їх". АЛЕ: "Поспішати (кого? що?)" - не підбирається слово, дієслово неперехідне. "Сміятися (кого? що?)" - теж неперехідний.
 • Якщо доповнення при дієслові стоїть у родовому відмінку, не має прийменника і позначає частину цілого або при дієслові є заперечення, то дієслово теж буде перехідним. Наприклад: "Випити (чого?) води."; "Не написати (чого?) листа."
 • Запам'ятайте: всі зворотні дієслова, тобто мають суфікси "-ся", "-сь" - неперехідні, так як дія не спрямована на щось або когось, а «повертається» до суб'єкта дії: думається, здається, вирішується

  Додатково цікавий матеріал по даній темі можна знайти в статтях на нашому сайті Що таке дієслово і Що таке причастя.

  Додати коментар
  Ім'я:*
  Пошук по сайту