Логотип сайту

Що таке генотип?

Что такое генотип?

Вивчаючи у школі розділ генетики на уроках біології, школярі стикаються з поняттями "генотип" і "фенотип". Коротко розглянемо різницю між цими термінами і більш детально розглянемо поняття "генотип".

Що таке генотип і фенотип: різниця

Терміни "ген", "генотип" і "фенотип" ввів датський біолог Ст. Л. Йогансен на початку XX століття.

Генотип являє собою сукупність всіх генів організму, які становлять її спадкову основу. Ген - це неподільна одиниця ген. матеріалу. У широкому сенсі під геном розуміють ділянку ДНК, який визначає шанс розвитку окремої ознаки.

Фенотип - це сукупність властивостей і ознак організму, в яких відображається її індивідуальний розвиток; фенотип є результатом взаємодії генів з факторами зовнішнього і внутрішнього середовища. До фенотипом відносяться зовнішні прояви, наприклад, колір очей, волосся, шкіри.

Вище ми розглянули визначення генотипу в загальному сенсі, однак можна виділити і більш вузький. Так, стосовно до дослідам Р. В. Менделя - вченого в галузі генетики - генотип можна визначити як характеристику певних пар алелів в досліджуваному геномі. Алель - це одна з двох чи більше форм певного гена, які розрізняються по послідовності. Геномом називають генетичний матеріал в хромосомах певного організму.

У сучасній генетиці генотип розглядають як єдиної системи генетичних елементів, які взаємодіють між собою на різних рівнях. Від генотипу залежить будову, розвиток і життєдіяльність організму.

Дізнатися значення інших термінів і понять ви можете у статтях розділу Визначення.

Додати коментар
Ім'я:*
Пошук по сайту